კონდიციონერების გაუმართაობის წარმოშობის ძირითადი მიზეზები
კონდიციონერი მყარად შემოსულია ჩვენს ყოველდღიურ ცხოვრებაში. ბევრს ვერც წარმოუდგენია არსებობა ამ მოწყობილობის გარეშე, რომელიც უზრუნველყოფს ოთახში, ოფისსა და ავტომობილში კომფორტული მიკროკლიმატის შექმნას. გარდა ამისა, არის სიტუაციები (ძირითადად, საწარმოებში, მაგალითად სასერვერო ოთახებში), როცა კონდიციონერის არარსებობა წარმოუდგენელია! მაგრამ ტექნიკა მარადიული არ არის, ასე რომ კონდიციონერის გაუმართაობისგან დაზღვეული არავინ არ არის.
90-ნი წლების დასაწყისში, როცა კლიმატური ტექნიკა პოპულარიზაციას განიცდიდა, კონდიციონერის რესურსი, მოდელის, სიმძლავრის და ექსპლუატაციის და მიხედვით შეადგენდა 7-12 წელს. და რას გვიჩვენებს პრაქტიკა? ზოგიერთმა მომხმარებელმა 8 წლის განმავლობაში უკვე ორჯერ შეცვალა შეძენილი მოწყობილობა. რატომ?
თუ გამოვრიცხავთ ქარხნული წუნის მცირე შემთხვევებსა და ქვეყანაში გაუგებარი წარმოშობის საქონლის შემოტანას, უნდა ვაღიაროთ, რომ არსებობს გაუმართაობის სამი ძირითადი მიზეზი.
პირველი - შეცდომები პროექტირებისას და მოწყობილობის შერჩევისას. კონდიციონერის სიმძლავრე შეირჩევა კონკრეტული ოთახის პირობებიდან და მისი დანიშნულებიდან გამომდინარე. აუცილებელია ფართის და ფანჯრების ორიენტაციის, ადამიანების რაოდენობის, თბოგამომყოფი მოწყობილობების, როგორიც არის საყოფაცხოვრებო და საოფისე ტექნიკა, არსებობის და აგრეთვე ოთახის ზომებისა და ფორმის გათვალისწინება. სწორედ ამიტომ ოთახი, სადაც დამონტაჟდება კონდიციონერები, აუცილებლად უნდა ნახოს ტექნიკურმა სპეციალისტმა და განახორციელოს შესაბამისი გათვლები. გარდა ამისა, მან უნდა შეათანხმოს თქვენთან შიდა და გარე ბლოკების განთავსება და დამაკავშირებელი კომუნიკაციების მარშრუტები. ამ პარამეტრების დაახლოებითი განსაზღვრა რეკომენდირებული არ არის, რადგან არასწორად შერჩეული ტექნიკა ვერ შეასრულებს თავის დანიშნულებას ან იმუშავებს გადატვირთულ რეჟიმში.
მოწყობილობის ხანმოკლე სიცოცხლის მეორე მიზეზია - არაკვალიფიციური მონტაჟი. სპლიტ-სისტემები არ ეკუთვნის «plug and play» (ჩართე როზეტში და იმუშავებს) ტიპის საქონელს. აუცილებელია საკმაოდ რთული ღონისძიებათა კომპლექსის შესრულება, რაც ითხოვს პროფესიონალური უნარებისა და სპეციალური ძვირადღირებული ინსტრუმენტის გამოყენებას, წინააღმდეგ შემთხვევაში მოწყობილობის დამონტაჟებისას დაშვებული შეცდომები ძვირად დაგიჯდებათ.
მაგალითად, მილების უხარისხო დაერთება აუცილებლად გამოიწვევს ფრეონის გადინებას (გაჟონვას). ადამიანის ჯანმრთელობისთვის ეს სახიფათო არ არის, მაგრამ კონდიციონერის კომპრესორი (რომელიც მოწყობილობის ღირებულების თითქმის ნახევარს შეადგენს) გამოვა მწყობრიდან რამდენიმე კვირაში. დაახლოებით იგივე შედეგი შეიძლება მოიტანოს სისტემის ფრეონით არასაკმარისად დატენვამ, უბრალოდ იმ განსხვავებით, რომ ამ შემთხვევაში კომპრესორის ”ტანჯვა” უფრო დიდხანს გაგრძელდება, შიძლება ორი-სამი წელიც კი.
თუ კი დამაკავშირებელი მილები გადაჭრილი იქნა ხერხის მეშვეობით, თქვენ კომპრესორის გამოცვალას თავს ვერ აარიდებთ. გამაციებელ კონტურში მოხვედრილი პატარა ნამცეციც კი გარანტირებულად გამოყვანს მწყობრიდან თქვენს დანადგარს. დრენაჟის ტრასის არასწორი გაყვანა გამოიწვევს უამრავ პრობლემას. დახრის არასწორი გათვლის შემთხვევაში, სითხე გავა არა ქუჩაში (ან კანალიზაციაში), არამედ ჩამოიწუწება კედლებზე, და გააფუჭებს თქვენსა და თქვენი ქვედა სართულის მეზობლების ინტერიერს. სწორად ამიტომ კონდიციონერის მონტაჟი უნდა ანდოთ მხოლოდ და მოხოლოდ კვალაფიციურ სპეციალისტებს.
უნდა გახსოვდეთ კიდევ ერთი თავისებურება. გაფუჭებული ტელევიზორი შეგიძლიათ მიიტანოთ სერვის-ცენტრში, ხოლო კონდიციონერზე გარანტიას გასცემს მემონტაჟე ფირმა. ამიტომ მოწყობილობის, მონტაჟისა და გარანტიის შეძენა უფრო უსაფრთხოა იმ კომპანიებში, რომლებსაც უკვე აქვთ შესაბამისი რეპუტაცია. საერთოდ, ტექნიკისა და მონტაჟის ანომალურად დაბალი ფასი, მითუმეტეს, თუ გთავაზობენ უფასო მონტაჟს, უნდა გახდეს ეჭვის საფუძველი, რადგან გარანტია ამ ფასში ნამდვილად არ შედის. არის დიდი ალბათობა იმისა, რომ ეს არის ერთდღიანი ფირმის შეთავაზება, რომელიც სამუდამოდ გაქრება სეზონის დასრულების შემდეგ.
ტექნიკის სწრაფად გაფუჭების მესამე მიზეზია - სასერვისო მომსახურებაზე დაზოგვა. კონდიციონერი, ავტომობილის მსგავსად, რეგულარულად ასაჭიროებს ტექნიკურ დათვალიერებას სერთიფიცირებულ ფირმებში, რადგან ეს არ გულისხმობს მხოლოდ ფილტრების დროულად გაწმენდვას, რისი გაკეთებაც დამოუკიდებლად შეგიძლიათ. სასერვისო სამუშაოთა კომპლექსი მოიცავს გამაციებელი კონტურის ჰერმეტულობის აუცილებელ შემოწმებას, სისტემის ელექტრო ელემენტების შემოწმებას. საჭიროებისამებრ, შესრულდება შიდა ბლოკის თბოგამცველის ქიმიური გაწმენდვა და სისტემის დამატებითი ფრეონით დატენვა. და ბოლოს, ყველაზე აქტუალური პროცედურაა - გარე ბლოკის თბოგამცველის გაწმენდვა. მისი გაბიდნვა სერიოზულ დაბრკოლებას უქმნის თბოცვლას, რის გამო ფრეონის წრედში იზრდება წნევა და როგორც შედეგი გადახურებული კომპრესორი გამოდის მწყობრიდან.
ასე რომ, თუ გსურთ, რომ კონდიციონერმა ხარვეზების გარეშე იმუშაოს მისთვის განკუთვნილი დროის განმავლობაში, მოწყობილობის შერჩევა, დაყენება და სასერვისო მომსახურება უნდა ანდოთ პროფესიონალ ფირმას, რომელიც კარგი რეპუტაციით სარგებლობს.

Основные причины возникновения неисправностей кондиционеров
Кондиционеры прочно и надолго вошли в повседневную жизнь. Многим трудно представить себе даже возможность существования без этого устройства, обеспечивающего комфортный температурный и воздушный режим в комнате, офисе, автомобиле. Кроме того, встречаются ситуации (в основном, на предприятиях, например, в серверных комнатах), когда без кондиционера обойтись не то что сложно, а невозможно в принципе! Но техника не может быть вечной, от неисправностей кондиционера не застрахован никто.
В начале 90-ых годов, когда бум на климатическую технику только-только начинался, ресурс кондиционера оценивали в 8–10 лет, в зависимости от марки, мощности и условий эксплуатации. Что же мы имеем на практике? некоторые пользователи в течение 8 лет успели дважды поменять приобретенное оборудование. В чем же дело?
Если исключить немногочисленные случаи заводского брака, и появления в стране откровенно «левого» товара, завезенного вездесущими челноками, стоит признать, что основных причин быстрого выхода из строя три.
Первая — это ошибки при проектировании и подборе оборудования. Мощность кондиционера подбирается исходя из условий конкретного помещения и его назначения. Необходимо учесть площадь и ориентацию окон, количество людей, наличие тепловыделяющего оборудования, такого как бытовая и офисная техника, а также размеры и форму самого помещения. Именно поэтому технический специалист обязан посетить помещение, в котором будут установлены кондиционеры, и сделать соответствующие расчеты. Кроме того, он должен согласовать с Вами размещение внутренних и наружных блоков, а также маршруты соединительных коммуникаций. Определять все это «на глазок», крайне не рекомендуется. Поэтому, если кто-то уже в телефонном разговоре сходу называет модель и цену Вашего кондиционера, смело вешайте трубку — неправильно подобранная техника не справится со своими задачами или будет работать на износ!
Вторая причина недолгой жизни оборудования в неквалифицированном монтаже. Сплит-системы не относятся к товарам типа «plug and play» (включил в розетку и работает). Необходимо выполнить комплекс довольно таки сложных мероприятий, требующих наличия профессиональных навыков и специального дорогостоящего инструмента, в противном случае ошибки при монтаже оборудования будут стоить вам очень дорого. Например, некачественная пайка, или вальцовочное сочленение трубопроводов обязательно приведет к утечке фреона. Для здоровья человека это неопасно, а вот компрессор кондиционера (это половина его стоимости) сгорит в течение нескольких месяцев или недель. Примерно к такому же результату может привести недозаправка системы фреоном, правда, в этом случае компрессор будет мучиться дольше, иногда два-три года. Ну а если, соединительные трубки отпилили ножовкой, то для компрессора это «Memente more». Даже маленькая стружка, попавшая в холодильный контур, гарантированно угробит Ваш агрегат. Масса проблем возникает при неправильном обращении с дренажом. Если неверно рассчитать уклоны, жидкость потечет не на улицу (или в канализацию), а на стены, испортив интерьер и Вам, и соседям снизу. Именно поэтому квалифицированная установка кондиционера не может стоить дешево.
Стоит помнить и еще об одной особенности. Со сломанным телевизором вы можете смело прийти в сервис-центр, а вот гарантию на кондиционер дает фирма-установщик. Поэтому, оборудование, монтаж и гарантию безопаснее приобретать в компаниях со сложившейся репутацией. Вообще, аномально низкая стоимость техники и монтажа, а тем более, если установка предлагается бесплатно — это повод для беспокойства, поскольку гарантия в эту цену точно не заложена. Скорее всего, — это предложение фирмы-однодневки, которая бесследно исчезнет в конце сезона.
Третья причина быстрых поломок техники — экономия на сервисном обслуживании. Между тем, кондиционер, подобно автомобилю, должен проходить регулярный техосмотр в сертифицированных фирмах. Ведь это не только своевременная прочистка фильтров, которую можно выполнить самостоятельно. Комплекс сервисных работ включает обязательную проверку герметичности холодильного контура, проверку электрических элементов системы. При необходимости, выполняется химическая чистка теплообменника внутреннего блока и дозаправка системы фреоном. Ну и, наконец, наиболее актуальная процедура — это чистка теплообменника внешнего блока. Он бывает настолько забит пылью и разнообразным мусором, что теплосъем серьезно нарушается и перегревшийся компрессор выходит из строя. По оценкам сервисных служб, по этой причине происходит треть всех преждевременных выходов из строя!
Среди технических неисправностей выделяют две основные группы:
1. Неисправности системы электропитания и электрических (электронных) цепей.
• Кондиционер не включается. Необходимо проверить исправность подводящей электрической сети и предохранителей. Если все в порядке, причин может быть несколько, разбираться с ними должны специалисты сервисного центра.
• Сигнальные светодиоды на панели системы и индикатор внутреннего блока сигнализируют об ошибке. Скорее всего, произведена неправильная настройка, или в результате перепадов напряжения произошел сбой в программе управления. Если попытки произвести повторную настройку не дали желаемого результата – причиной может быть выход из строя датчиков или компонентов системы управления. А это, опять-таки, дело для специалиста.
2. Неисправности блока компрессора.
Внимание! Диагностику и устранение этих неисправностей проводят ТОЛЬКО специалисты!
Определить поломку компрессорного блока можно по нескольким признакам:
• при наличии питающего напряжения кондиционер не включается;
• пуск компрессора затруднен;
• отсутствие охлаждения (нагревания) воздуха на выходе при работающем кондиционере;
• повышенный, различной тональности шум при работе кондиционера.
Причин таких неисправностей множество – от перегорания обмоток электродвигателя до утечки хладагента и масла из системы. Пользователю необходимо помнить, что определить истинную причину без опыта и соответствующей аппаратуры невозможно!
Таким образом, если Вы хотите, чтобы кондиционер бесперебойно проработал отведенный ему срок, подбор, установку и сервисное обслуживание необходимо доверить профессиональной фирме с хорошей репутацией.