კონდიციონერებისგან განსხვავებით, რომლებიც არ წარმოადგენენ პირველადი საჭიროების საგანს, სავენტილაციო სისტემები ყენდება ყველა საცხოვრებელ და საოფისე შენობაში. სავენტილაციო სისტემების არსებობა იმდენად მნიშვნელოვანია, რომ მათი ტექნიკური მახასიათებლებისადმი მოთხოვნილებებს კანონის ძალა ენიჭებათ და ისინი გაწერილია სამშენებლო ნორმებში და წესებში.
ყოველივე ზემოთაღნიშნული აიხსნება იმით, რომ ვინტელაციის გარეშე დახურულ სივრცეებში იზრდება ნახშირორჟანგისა და სხვა მავნე ნივთიერებათა კონცენტრაცია, რაც უარყოფითად აისახება ადამიანთა გუნებაზე, იწვევს თავის ტკივილს, მძინარობას, მუშაობის უნარის დაქვეითებას.
ამ პრობლების ნაწილობრივ გადაწყვეტა შეიძლება ოთახის პერიოდული განიავებით, მაგრამ ამ შემთხვევაში სუფთა ჰაერთან ერთად შიგნით შემოდის მტვერი, სუნი, ქუჩის ხმაური. ამასთან, თქვენ მოგიწევთ ფანჯრის ან შუკუმის ხშირად გაღება და დახურვა. სწორედ ყველა მოყვანილი პრობლების გადასაწყვეტად არსებობს ჰაერის სავენტილაციო სისტემები.
ვინაიდან ამ სისტემების გათვლა გაცილებით რთულია, ვიდრე საყოფაცხოვრებო კონდიციონერის პარამეტრების გათვლა, აქ ჩვენ შეგვიძლია მოგიყვეთ მხოლოდ იმ ძირითადი ტერმინების და ცნებების შესახებმ, რაც გამოიყენება სავენტილაციო სისტემების პროექტირებისას, აგრეთვე გაგაცნობთ ტიპობრივ მოწყობილობებას, რომლებიც გამოიყენება ხსენებული სისტემების აგებისას.
შეგახსენებთ, რომ სავენტილაციო მოწყობილობის შერჩევა და საჭირო სიმძლავრის გათვლა უნდა განახორციელდეს ამ დარგის სპეციალისტის მიერ.
საჰაერო ცხაური
საჰაერო ცხაურის მეშვეობით სავენტილაციო სისტემაში შედის გარე ჰაერი. ამ გისოსებს, ასევე, როგორც სავენტილაციო სისტემის ყველა სხვა ელემენტს, შეიძლება ჰქონდეს მრგვალი ან მართკუთხა ფორმა. საჰაერო ცხაური ასრულებს არამარტო დეკორატიულ ფუნქციას, არამედ იცავს სავენტილაციო სისტემას წვიმის წვეთებისა და სხვა უცხო ნივთების მასში მოხვედრისგან.
ჰაერის სარქველი
ეს სარქველი არ აძლევს გარე ჰაერს საშუალებას მოხვდეს ოთახში, როცა სავენტილაციო სისტება გამორთულია. ჰაერის სარქველი განსაკუთრებით საჭიროა ზამთარში, რადგანაც მის გარეშე ოთახში შევა ცივი ჰაერი და თოვლი. როგორც წესი, მოდინებითი სავენტილაციო სისტემებში ყენდება ჰაერის სარქველები ელექტროძრავით, რაც სისტემის მართვის სრული ავტომატიზირების საშუალებას იძლევა – ვენტილატორის (და კალორიფერის) ჩართვისას სარქველი იხსნება, გამორთვისას კი იხურება.
ფილტრი
ფილტრი აუცილებელია როგორც თავად სავენტილაციო სისტემის, აგრეთვე გასანიავებელი სათავსების მტვერისგან, ბუსუსისგან და მწერებისგან დასაცავად. ხშირად ყენდება უხეში გასუფთავების ერთი ფილტრი, რომელიც იკავებს ნაწილაკებს, რომელთა ზომა აღემატება 10 მკმ–ს. იმ შემთხვევაში, როცა არსებობს მაღალი მოთხოვნა ჰაერის სისუფთავისადმი, შესაძლებელია ფაქიზი გასუფთავების (იკავებენ ნაწილაკებს 1 მკმ–დე) და განსაკუთრებულად ფაქიზი გასუფთავების (იკავებენ ნაწილაკებს 0,1 მკმ–დე) ფილტრების მონტაჟი.
მასალა, რომელიც უხეში გასუფთავების ფილტრში ფილტრაციას ახდენს, სინტეთიკური ბოჭკოებისგან დამზადებული ქსოვილს წარმოადგენს, მაგალითად აკრილი. პერიოდულად ფილტრი უნდა იწმინდებოდეს მტვერისაგან – როგორც წესი, თვეში ერთხელ. ფილტრის გაბიდვნის კონტროლისთვის შესაძლებელია წნევის დიფერენციალური საზომის დაყენება, რომელიც აკონტროლებს ჰაერის წნევათა სხვაობას ფილტრამდე და ფილტრის შემდეგ – დაბინძურებისას წნევათა სხვაობა იზრდება.
კალორიფერი
კალორიფერის ან ჰაერის გამათბობლის დანიშნულებაა – ზამთრის პერიოდში გარედან მიწოდებული ჰაერის გათბობა. არსებობს წყლის (რომელიც უერთდება ცენტრალური გათბობის სისტემას) ან ელექტროკალორიფერი. პატარა სავენტილაციო სისტემებისთვის უფრო პრაქტიკულია ელექტროკალორიფერების გამოყენება, რადგან ასეთი სისტემის დაყენება ნაკლებ ხარჯებთან არის დაკავშირებული. დიდი ოფისებისთვის (100 კვ. მეტრზე ზევით) სასურველია წყლის გამათბობლების გამოყენება, წინააღმდეგ შემთხვევაში ელექტროენერგიის ხარჯი იქნება ძალიან მაღალი.
არსებობს შემოსული ჰაერის გასათბობად საჭირო ხარჯების რამდენიმე ჯერ შემცირების ხერხი. ამისთვის გამოიყენება რეკუპერატორი – მოწყობილობა, რომელშიც ცივი მომდენი ჰაერი თბება გადინებულ თბილ ჰაერთან თბოცვლის მეშვეობით. რასაკვირველია, ამ დროს ჰაერის ნაკადები ერთმანეთში არ ირევა.
ვენტილატორი – ნებისმიერი ხელოვნური სავენტილაციო სისტემის ფუძეა. მისი შერჩევა ხდება ორი ძირითადი პარამეტრის გათვალისწინებით: წარმადობა, ანუ მიწოდებული ჰაერის რაოდენობა, და სრული წნევა. კონსტრუქციული შესრულების თვალსაზრისით ვენტილატორები იყოფა პროპელერისებურებად (მაგალითად, საყოფაცხოვრებო ვენტილატორები) და რადიალურებად ან ცენტრისკენულებად (“ციყვის ბორმალი”).
პროპელერისებური ვენტილატორები უზრუნველყოფენ კარგწრმადობას, მაგრამ მათ ახასიათებს დაბალი სრული წნევა, ანუ როდესაც ჰაერის ნაკადს ხვდება დაბრკოლება (გრძელი ჰაერსადენი მოხვევებით, გიისოსი და ა.შ.), ნაკადის სიჩქარე მნიშვნელოვნად კლებულობს. ამიტომ ჰაერსატარების განშტოებული ქსელის მქონე სავენტილაციო სისტემებში იყენებენ რადიალურ ვენტილატორებს, რომლებიც განსხვავდებიან შექმნილი ჰაერის ნაკადის მაღალი წნევით. ვენტილატორების სხვა მნიშვნელოვანი მახასიათებლებია ხმაურის დონე და გაბარიტები. ეს პარამეტრები დიდწილად დამოკიდებულია მოწყობილობის მოდელზე.
ხმაურმაყუჩი
ვინაიდან ვენტილატორი წარმოადგენს ხმაურის წყაროს, მის მერე აუცილებელია ხმაურმაყუჩის დაყენება, რათა შემცირდეს ხმაურის გავრცელება ჰაერსატარებში. ვენტილატორის მუშაობისას ხმაურის ძირითად წყაროს წარმოადგენს ჰაერის გრიგალი მის ფრთებზე, ანუ აეროდინამიკური ხმები. ამ ხმების შესამცირებლად იყენებენ გარკვეული სისქის ბგერათშთანმთქმელ მასალას, რომლით აპირკეთებენ ხმაურმაყუჩის ერთ ან რამდენიმე კედელს. ბგერათშთანმთქმელ მასალად როგორც წესი იყენებენ მინერალურ ბამბას, მინაბოჭკოვან ბამბას და ა.შ.
ჰაერსადენები (საჰაერო მილები)
ხმაურმაყუჩიდან გასვლის შემდეგ დამუშავებული ჰაერის ნაკადი მზად არის ოთახებში განაწილებისთვის, რაც ხერხდება ჰაერსატარების ქსელის მეშვეობით, რომელიც შედგება საჰაერო მილებისგან და ფიტინგებისგან (სამკაპები, მუხლები, გადამყვანები). ჰაერსადენების ძირითადი მახასიათებლებია მილყელის კვეთის ფართობი, ფორმა (მრგვალი ან მართკუთხა) და სიხისტე (არსებობს ხისტი, ნახევრადმოქნილი და მოქნილი საჰაერო მილები).
ჰაერსადენში ნაკადის სიჩქარე არ უნდა აღემატებოდეს გარკვეულ ნიშნულს, წინააღმდეგ შემთხვევაში ჰაერი ხმაურის წყაროთ იქცევა. ამიტომ მილყელის კვეთის ფართობი განსაზღვრავს მიწოდებული ჰაერის მოცულობას, ანუ საჰაერო მილების ზომის შერჩევა ხდება ჰაერგაცვლის საანგარიშო ნიშნულის და ჰაერის მაქსიმალურად დასაშვები სიჩქარის გათვალისწინებით.
ხისტი ჰაერსადენები მზადდება მოთუთიებული თუნუქისგან, და მათ შეიძლება ჰქონდეთ მრგვალი ან მართკუთხა ფორმა. ნახევრადმოქნილი და მოქნილი ჰაერსადენები არის მრგვალი ფორმისა და მზადდება მრავალშრიანი ალუმინის კილიტისგან. ასეთ ჰაერსადენებს მრგვალ ფორმას აძლევს სპირალში შეხვეული ფოლადის მავთულისგან დამზადებული ჩონჩხი (კარკასი). ასეთი კონსტრუქცია მოხერხებულია, რადგან ტრანსპორტირებისას და დაყენებისას იძლევა ჰაერსადენების აკეცვის საშუალებას. მოქნილი ჰაერსადენების ნაკლი არის მათი მაღალი აეროდინამიკური წინაღობა, რომელიც გამოწვეულია უსწორმასწორი შიდა ზედაპირით, ამიტომ მათ იყენებენ მხოლოდ პატარა სიგრძის მონაკვეთებზე.
ჰაერის განაწილება
ჰაერის გამანაწილებლის მეშვეობით ჰაერსადენიდან ჰაერი ხვდება ოთახში. როგორც წესი, ჰაერის გამანაწილებლებად იყენებენ ცხაურებს (მრგვალს ან მართკუთხას, კედელში ან ჭერში ჩასამონტაჟებელი) ან დიფუზორებს (პლაფონებს). დეკორატიული ფუნქციის გარდა, ჰაერის გამანაწილებლები უზრუნველყოფენ ჰაერის ნაკადის თანაბარ განაწილებას ოთახის სივრცეში და აგრეთვე ინდივიდუალურად არეგულირებენ ჰაერის ნაკადს, რომელიც მიმართულია ჰაერის გამანაწილებლიდან ყოველ ოთახში.
რეგულირებისა და ავტომატიკის სისტემები
სავენტილაციო სისტემის ბოლო ელემენტს წარმოადგენს ელექტროფარი, რომელშიც, როგორც წესი, ჩამონტაჟებულია ვენტილაციის მართვის სისტემა. ყველაზე მარტივ შემთხვევაში მართვის სისტემა შედგება მარტო ამომრთველისგან, რომელიც საშუალებას გვაძლევს ჩავრთოთ და გამოვრთოთ ვენტილატორი. მაგრამ ყველაზე ხშირად იყენებენ მართვის სისტემას, რომელიც შეიცავს ავტომატიკის ელემენტებს. ეს უკანასკნელი რთავს კალორიფერს, როდესაც მომდენი ჰაერის ტემპერატურა ეცემა, აკონტროლებს ფილტრის სისუფთავეს, მართავს ჰაერის სარქველს და ა.შ. მართვის სისტემის სენსორებად იყენებენ თერმოსტატებს, ჰიდროსტატებს, წნევის სენსორებს და სხვას.

В отличие от кондиционеров, которые все же не являются предметами первой необходимости, системы вентиляции устанавливаются во всех жилых и офисных зданиях. Наличие вентиляционных систем настолько важно, что требования к их техническим характеристикам имеют силу закона и прописаны в Строительных Нормах и Правилах (СНиП).
Все это объясняется тем, что при отсутствии вентиляции в закрытых помещениях возрастает концентрация углекислого газа и других вредных веществ. Это негативно сказывается на самочувствии людей, вызывает головную боль, сонливость, потерю работоспособности.
Частично проблему можно решить, периодически проветривая помещение, однако в этом случае вместе со свежим воздухом внутрь попадает пыль, разные запахи, уличный шум. К тому же приходится постоянно открывать и закрывать окно или форточку. Для решения всех этих проблем и существуют системы вентиляции воздуха.
Поскольку расчет этих систем существенно сложнее расчета параметров бытового кондиционера, то здесь мы сможем рассказать только об основных терминах и понятиях, используемых при проектировании вентиляционных систем, а так же познакомить Вас с типовым оборудованием, применяемым при их построении.
Напомним, что подбор вентиляционного оборудования и расчет необходимой мощности должен осуществлять специалист в этой области.
Состав системы вентиляции зависит от ее типа. Наиболее сложными и часто используемыми являются приточные искусственные (механические) системы вентиляции. Их состав мы и рассмотрим.
Типовая приточная механическая вентиляционная система состоит из следующих компонентов (расположенных по направлению движения воздуха, от входа к выходу):
Через воздухозаборную решетку в систему вентиляции поступает наружный воздух. Эти решетки, как и все другие элементы вентиляционной системы, бывают круглой или прямоугольной формы. Воздухозаборные решетки не только выполняют декоративные функции, но и защищают систему вентиляции от попадания внутрь капель дождя и посторонних предметов.
Этот клапан предотвращает попадание в помещение наружного воздуха при выключенной системе вентиляции. Воздушный клапан особенно необходим зимой, поскольку без него в помещение будет попадать холодный воздух и снег. Как правило, в приточных системах вентиляции устанавливаются воздушные клапана с электроприводом, что позволяет полностью автоматизировать управление системой — при включении вентилятора (и калорифера) клапан открывается, при выключении — закрывается.
Фильтр необходим для защиты как самой системы вентиляции, так и вентилируемых помещений от пыли, пуха, насекомых. Обычно устанавливается один фильтр грубой очистки, который задерживает частицы величиной более 10 мкм. Если к чистоте воздуха предъявляются повышенные требования, то дополнительно могут быть установлены фильтры тонкой очистки (задерживают частицы до 1 мкм) и особо тонкой очистки (задерживают частицы до 0,1 мкм).
Фильтрующим материалом в фильтре грубой очистки служит ткань из синтетических волокон, например, акрила. Фильтр необходимо периодически очищать от грязи и пыли, обычно не реже 1 раза в месяц. Для контроля загрязненья фильтра можно установить дифференциальный датчик давления, который контролирует разность давления воздуха на входе и выходе фильтра — при загрязнении разность давления увеличивается.
Калорифер или воздухонагреватель предназначен для подогрева подаваемого с улицы воздуха в зимний период. Калорифер может быть водяным (подключается к системе центрального отопления) или электрическим. Для небольших приточных установок выгоднее использовать электрические калориферы, поскольку установка такой системы требует меньших затрат. Для больших офисов (площадью более 100 кв.м.) желательно использовать водяные нагреватели, иначе затраты на электроэнергию окажутся очень большими.
Существует способ в несколько раз снизить затраты на подогрев поступающего воздуха. Для этого используется рекуператор — устройство, в котором холодный приточный воздух нагревается за счет теплообмена с удаляемым теплым воздухом. Разумеется, воздушные потоки при этом не смешиваются.
Вентилятор — основа любой системы искусственной вентиляции. Он подбирается с учетом двух основных параметров:производительности, то есть количества прокачиваемого воздуха и полном давлении. По конструктивному исполнению вентиляторы разделяются на осевые (пример — бытовые вентиляторы "на ножке") и радиальные или центробежные ("беличье колесо"). Осевые вентиляторы обеспечивают хорошую производительность, однако характеризуются низким полным давлением, то есть, если на пути воздушного потока встречается препятствие (длинный воздуховод с поворотами, решетка и т.п.), то скорость потока существенно уменьшается. Поэтому в системах вентиляции с разветвленной сетью воздуховодов применяют радиальные вентиляторы, отличающиеся высоким давлением созданного воздушного потока. Другими важными характеристиками вентиляторов является уровень шума и габариты. Эти параметры в большой степени зависят от марки оборудования.
Поскольку вентилятор является источником шума, после него обязательно устанавливают шумоглушитель, чтобы предотвратить распространение шума по воздуховодам. Основным источником шума при работе вентилятора являются турбулентные завихрения воздуха на его лопастях, то есть аэродинамические шумы. Для снижения этих шумов используется звукопоглощающий материал определенной толщины, которым облицовываются одна или несколько стенок шумоглушителя. В качестве звукопоглощающего материала обычно используют минеральную вату, стекловолокно и т.п.
После выхода из шумоглушителя обработанный воздушный поток готов к распределению по помещениям. Для этих целей используются воздухопроводная сеть, состоящая из воздуховодов и фасонных изделий (тройников, поворотов, переходников). Основными характеристиками воздуховодов являются площадь сечения, форма (круглая или прямоугольная) и жесткость (бывают жесткие, полугибкие и гибкие воздуховоды).
Скорость потока в воздуховоде не должна превышать определенного значения, иначе воздуховод станет источником шума. Поэтому площадью сечения воздуховода определяется объем прокачиваемого воздуха, то есть размер воздуховодов подбирается исходя из расчетного значения воздухообмена и максимально допустимой скорости воздуха.
Жесткие воздуховоды изготавливаются из оцинкованной жести и могут иметь круглую или прямоугольную форму. Полугибкие и гибкие воздуховоды имеют круглую форму и изготавливаются из многослойной алюминиевой фольги. Круглую форму таким воздуховодам придает каркас из свитой в спираль стальной проволоки. Такая конструкция удобна тем, что воздуховоды при транспортировке и монтаже можно складывать "гармошкой". Недостатком гибких воздуховодов является высокое аэродинамическое сопротивление, вызванное неровной внутренней поверхностью, поэтому их используют только на участках небольшой протяженности.
Через воздухораспределители воздух из воздуховода попадает в помещение. Как правило, в качестве воздухораспределителей используют решетки (круглые или прямоугольные, настенные или потолочные) или диффузоры (плафоны). Помимо декоративных функций, воздухораспределители служат для равномерного рассеивания воздушного потока по помещению, а также для индивидуальной регулировки воздушного потока, направляемого из воздухораспределительной сети в каждое помещение.
Последним элементом вентиляционной системы является электрический щит, в котором обычно монтируют систему управления вентиляцией. В простейшем случае система управления состоит только из выключателя с индикатором, позволяющего включать и выключать вентилятор. Однако чаще всего используют систему управления с элементами автоматики, которая включает калорифер при понижении температуры приточного воздуха, следит за чистотой фильтра, управляет воздушным клапаном и т.д. В качестве датчиков для системы управления используют термостаты, гигростаты, датчики давления и т.п..